تبلیغات

انــــــــــــعکاس جــــــــــــوانی

انــــــــــــعکاس جــــــــــــوانی
علوم ازمایشگاهی_تهـــــــــــــــران پزشکی_90 
نظر سنجی
نظرتون درباره اهنگ وبلاگ چیه؟


معرفی:

یکی از ابتدایی‌ترین، قدیمی‌ترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌های تقسیم‌بندی و تفکیک باکتری‌ها از یک‌دیگر بر اساس روشی است که فردی به نام «گِرَم» با به کار گیری نوعی رنگ‌آمیزی به میکروب‌شناسان معرفی کرده است. این روش بر مبنای ساختار دیواره‌ی باکتری‌ها آن‌ها را به دو رنگ صورتی و بنفش در می‌آورد. باکتری‌هایی که به رنگ بنفش در می‌آیند «گرم مثبت» و باکتری‌هایی که به رنگ صورتی در می‌آیند «گرم منفی» نامیده می‌شوند. اگر چه امروزه باکتری‌هایی شناخته شده‌اند که از تقسیم‌بندی این نوع رنگ‌آمیزی سرپیچی می‌کنند، اما هنوز هم این روش از اعتبار علمی بالایی برخوردار بوده و نخستین گام در شناسایی و رده‌بندی (سیستماتیک) باکتری به شمار می‌آید.

مواد مورد نیاز: برای انجام این رنگ‌آمیزی به وسایل ساده‌ای که در بیش‌تر آزمایش‌گاه‌های نه چندان حرفه‌ای هم یافت می‌شود نیاز دارید. لام برای تهیه‌ی گسترش میکروبی (فروتی)‌ تان و آب مقطر و آب‌پاش (پیسِت) برای شست‌وشو. یک شعله برای تثبیت گسترش میکروبی. رنگ‌های کریستال ویوله (رنگ بنفش) و سافرانین (رنگ صورتی). الکل برای رنگ‌بری و لوگل برای تثبیت رنگ. یک لوپ یا وسیله‌ی دیگری که بتوان آن را استریل کرد و برای برداشتن باکتری به کار برد. لوپ دارای یک دسته‌ی عایق و یک سیم بلند است که سر آن می‌تواند صاف باشد یا به شکل دایره‌ی کوچکی خم شده است.

آشنایی با رنگ آمیزی گرم

آشنایی با رنگ آمیزی گرم

روش:
آشنایی با رنگ آمیزی گرم

یک قطره‌ی کوچک آب مقطر وسط یک لام تمیز بگذارید. مقدار کمی باکتری (به اندازه‌ی یک نقطه‌ یا ماکزیمم یک (ه) در این متن هم کافی است!) با لوپی که از شعله عبور داده شده است، برداشته و در قطره بگذارید. با همان لوپ در حالی که قطره را گسترش می‌دهید، باکتری‌ها را در قطره پخش کنید، به طوری که قطره به طور یک‌نواختی کدر شود.

بگذارید گسترش میکروبی شما کاملاً خشک شود. آن را چند بار از روی شعله عبور دهید تا باکتری‌ها به لام بچسبند (تثبیت). حالا به سراغ رنگ‌آمیزی می‌رویم.

کلاس را به خاطر بسپارید. ک: کریستال ویوله؛ ل: لوگل؛ ا: الکل؛ س: سافرانین.

مواد بالا را با قطره چکان به ترتیب روی گسترش بریزید طوری که هر بار تمام گسترش شما با ماده پوشانده شود. اگر دقت کنید، یک یا دو قطره کافی است تا هم رنگ کافی باشد هم رنگ‌ها از لام بیرون نریزند و دست شما را رنگی نکنند. یک دقیقه به هر ماده مهلت دهید (می‌توانید در مورد الکل به جای یک دقیقه پس از ۳۰ تا ۴۵ ثانیه شست‌وشو را انجام دهید. ولی به هیچ عنوان بیش‌تر از ۱ دقیقه برای رنگ‌بری الکل صبر نکنید. می‌توانید لام را مایل بگیرید و الکل را قطره قطره بریزید و تا زمانی که قطره‌ها بی‌رنگ شوند به این کار ادامه دهید). پس از هر مرحله، لام را با جریان ملایم آب مقطر (استفاده از آب معمولی مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند) شست‌وشو دهید و سپس ماده‌ی بعدی را اضافه کنید.

در آخر لام را در محلی قرار دهید تا خشک شود. می‌توانید یه پنبه یا دستمال کاغذی را بر لبه‌ی عرضی لام قرار دهید و آن را کج کنید به طوری که آب اضافی لام جذب پنبه شود. آن را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود و بعد با عدسی ۱۰۰ برابر میکروسکوپ نوری مشاهده کنید. تصاویری مشابه شکل زیر در عدسی چشمی میکروسکوپ دیده می‌شوند.

آشنایی با رنگ آمیزی گرمطبقه بندی: علوم ازمایشگاهی،
[ شنبه 15 مهر 1391 ] [ 02:02 ب.ظ ] [ فرانک ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام ما6 تا دانشجوی علوم آزمایشگاهی تصمیم گرفتیم وبلاگی بسازیم که فقط علمی نباشه و در مورد موضوعات مختلف پست های خودمون رو بذاریم .با نظراتتون سعی در بهتر کردن این وبلاگ داریم .
مدیــــــر وبــــــــلاگ:فرانـــک
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

انعکاس جوانی

Online User